PL   |   EN

Wprawdzie schody w domach jednorodzinnych nie muszą obowiązkowo mieć balustrady - lepiej jednak, jeśli ona jest.


Podstawowa funkcja każdej balustrady to zapewnienie bezpieczeństwa i wygody na schodach, galeriach oraz antresolach. Powinna ułatwiać poruszanie się po nich, a także chronić przed upadkiem z wysokości. Druga sprawa to kwestia estetyki: od balustrady zależy, czy schody dyskretnie wtopią się we wnętrze, czy raczej staną się dominującym elementem wystroju.

Z balustradą czy bez

Zgodnie z polskimi przepisami, każde schody wyższe niż 50 cm powinny mieć balustradę. Warunek ten nie dotyczy jednak domów jednorodzinnych; tam schody do wysokości 1 m i szersze od drzwi lub przejścia, do którego prowadzą (co najmniej po 50 cm z każdej strony) - nie muszą ich mieć. Schody odkryte z jednej lub z dwóch stron muszą mieć balustradę, ale te ograniczone ścianami - już nie, bo w takich wystarczy tylko poręcz. Poręcze po obydwu stronach należy natomiast zamontować w schodach bardzo stromych.

Balustrada schodów powinna skutecznie chronić przed wypadnięciem, musi być więc odpowiednio wysoka (przepisy podają 0,9 m, mierzone do wierzchu poręczy). Także prześwity między elementami wypełnienia są tu istotne, tego jednak przepisy nie precyzują. Oczywiście można samemu poprawiać bezpieczeństwo balustrad, dostosowując je do własnych potrzeb, na przykład stosując takie, które uniemożliwiają wspinanie się lub zjeżdżanie dzieci po poręczach.

Niewidoczna czy z charakterem

Choć względy bezpieczeństwa są nadrzędne, nie można zapomnieć o drugiej ważnej funkcji balustrad: to one dodają schodom charakteru i podkreślają ich wygląd. Od balustrady zależy, czy schody zginą w przestrzeni domu czy też zostaną wyeksponowane. Konkretny efekt uzyskuje się zależnie od rodzaju balustrady: bardziej masywne mocno zaznaczają się w przestrzeni domu, ażurowe i delikatne dodają schodom lekkości. Na ostateczny efekt duży wpływ ma również materiał, z jakiego balustrada została zrobiona.


Masz pytanie odnośnie naszej oferty?

Zamów rozmowę z naszym doradcą, wybierz dogodną dla Ciebie porę kontaktu